Jak przygotować psa do wizyty w salonie?

Jak przygotować psa do wizyty w salonie?

Aby nie mieć problemów z pielęgnacją dorosłego psa, należy pracować już ze szczenięciem - przede wszystkim nad zdobyciem jego zaufania. Dzięki temu maluch będzie bez sprzeciwu akceptował dotykanie, które jest podstawą wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych.

Oto 10 ćwiczeń, które powinien wykonać każdy opiekun psa, aby zapewnić mu bezstresową wizytę w salonie psów.

Wszystkie ćwiczenia powinny być dla psa przyjemne i komfortowe, mają na celu przyzwyczajenie psa do wszelkich manipulacji i znoszenia ich zupełnie spokojnie. Podstawą jest zaufanie psa do człowieka. Jeśli w którymś momencie pies wykazuje niepokój lub zdenerwowanie, postaraj się rozłożyć ćwiczenia na drobne elementy, nagradzając smakołykami spokojne zachowanie. Nie wolno na siłę przytrzymywać wyrywającego się psa, gdyż to wzmaga jego lęk, który w niekiedy może spowodować agresywne zachowanie, trudne do wyeliminowania.

Najlepiej pracować już z małym szczeniakiem, który zwykle dość łatwo akceptuje podnoszenie, przewracanie i dotykanie różnych części ciała. Nie przeprowadzaj ćwiczeń, gdy pies jest rozbawiony, podekscytowany, wykorzystaj chwile uspokojenia i odpoczynku. Ruchy człowieka powinny być spokojne i opanowane, można mówić do psa łagodnym głosem.
01

Unieruchomienie

Przytrzymaj psa przez chwilę, tak, żeby nie mógł odejść ani zmienić pozycji.
02

Wystawianie na stół

Podnieś psa i postaw na stole, głaszcz przez chwilę, możesz nagradzać za spokojne stanie, po czym zdejmij go ze stołu. Nie pozwól, aby pies sam zeskoczył. To samo można powtarzać wstawiając psa do wanny lub brodzika.
03

Leżenie na boku

To ćwiczenie można wykonywać na dwa sposoby: nauczyć psa spokojnie akceptować przewracanie na bok, albo kłaść się na boku na komendę. Leżący na boku pies powinien spokojnie pozwolić się przytrzymać i dotykać.
04

Zęby

Delikatnie otwórz pysk psa i dotykaj, zębów, dziąseł, języka uważając by jednocześnie nie zasłaniać psu oczu.
05

Oczy

Przytrzymując delikatnie głowę psa odchyl dolną i górną powiekę, ewentualnie przemyj okolice oczu preparatem do pielęgnacji oczu.
06

Uszy

Regularnie masuj uszy i jeśli jest taka potrzeba usuń nagromadzony brud miękkim wacikiem nasączonym płynem do przemywania uszu.
07

Łapy

Podnoś, przytrzymuj i masuj każdą łapę, dotykaj opuszków i skóry pomiędzy palcami.
08

Brzuch

Podczas gdy pies leży na boku lub na grzebiecie, masuj brzuch i klatkę piersiową.
09

Dotyk obcej osoby

Wykorzystuj nadarzające się okazje, aby osoby nie znane psu głaskały go i dotykały. Jeśli pies jest przy tym zupełnie rozluźniony, przeprowadzaj z obcymi wszystkie powyższe ćwiczenia.
10

Przyzwyczajanie do szczotki

Systematycznie przyzwyczajaj psa do czesania szczotką lub grzebieniem. Wybieraj czas, gdy pies jest spokojny i nagradzaj smakołykami spokojne zachowanie.
Andrzej Kłosiński – behawiorysta, na podstawie materiałów szkoleniowych fundacji ALTERI

Studium przypadku

Kąpiel Bazyla

Lokalizacja

33-100 Tarnów

ul. Chopina 15/1

Godziny pracy

Poniedziałek - Sobota 

Wizyty umawiane indywidualnie 

Kontakt

Telefon: +48 607 110 511

Znajdź Nas

LOKALIZACJA:
33-100 Tarnów, ul. Chopina 15/1

GODZINY PRACY:
Poniedziałek - Sobota
Wizyty umawiane indywidualnie

KONTAKT:
Telefon: +48 607 110 511